fbpx

Milyen lehetőségei vannak, ha a saját tőke a jegyzett tőke alá csökkent?

Ahogy legutóbbi cikkünkben írtuk, előfordulhat, hogy egy cég saját tőkéje a jegyzett tőke szintje alá csökken. Ebben az esetben a társaság tagjainak döntést kell hozniuk a saját tőke/jegyzett tőke arány megfelelő helyreállítása érdekében. De milyen eszközökhöz nyúlhatnak a tagok, hogy a helyzetet rendezzék?

Pótbefizetés

A veszteség fedezetének pótlására a tulajdonosok élhetnek a pótbefizetés lehetőségével, azaz a veszteség fedezetét a tagok befizethetik készpénzben, vagy teljesíthetik nem pénzbeli vagyoni hozzájárulás átadása útján is. Ez esetben a társaság rendelkezésére bocsájtott befizetés lekötött tartalékba kerül mindaddig, amíg a pénzügyi helyzet lehetővé nem teszi a tagok részére történő visszafizetést.

Fontos megemlíteni, hogy a társaságok a pótbefizetés lehetőségével csak abban az esetben élhetnek, ha azt a társaság társasági szerződése lehetővé teszi, azaz a társasági szerződésben rendelkezik arról, hogy a tagok milyen arányban és feltételekkel teljesíthetik a pótbefizetést, hányszor rendelheti el a társaság, mekkora összegű pótbefizetés rendelhető el, továbbá rendelkezni kell a pótbefizetés összegének tagok részére való visszafizetéséről is.

A pótbefizetés megvalósulhat a tulajdonosok társasággal szemben fennálló tartozásának megfizetésével is.

Előnye, hogy nem kell bejegyeztetni a cégbíróságon, így gyorsan megvalósítható.

Tőkeleszállítás

Megoldás lehet a saját tőke/jegyzett tőke jogszabályban meghatározott arányainak orvoslására, ha a társaság a jegyzett tőkét leszállítja a tőke- vagy eredménytartalék javára. Az adott társasági formára előírt összeg alá azonban nem csökkenthető a jegyzett tőke összege. A tőkeleszállítást minden esetben be kell jegyeztetni a cégbíróságon, így e módszer megvalósítása időigényesebb folyamat, arról nem is beszélve, hogy a hitelező-védelmi szabályokat is be kell tartani.

Tőkeemelés

A veszteség és a tőkeproblémák tőkeemelés útján is orvosolhatóak. A tőkeemelés során lehetőség van a jegyzett tőke önálló emelésére, de a jegyzett tőke és a tőketartalék együttesen is megemelhető (ázsiós tőkeemelés). A tőkeemelés történhet pótlólagos befizetéssel és apport útján is. A jegyzett tőke megemelése minden esetben jogi eljárást igényel, így a megvalósítás magasabb idő- és költségráfordítást eredményez, és az összege sem jár vissza a tagoknak automatikusan.

Ha a társaság nem kíván élni a fenti lehetőségek egyikével sem, úgy dönthet a megszűnés mellett, vagy dönthet úgy is, hogy más gazdasági társasági formában működik tovább.

Amennyiben szakértői segítségre van szüksége a fentiekkel kapcsolatban, forduljon irodánkhoz bizalommal az iroda@tomosvarilaw.hu e-mail címen vagy foglaljon időpontot honlapunkon keresztül!