fbpx

Mi a teendő, ha a saját tőke a jegyzett tőke alá csökkent?

Mi is az a jegyzett tőke?

A jegyzett tőke az a tőke, amelyet a cég tulajdonosai a vállalkozás alapításakor a vállalkozás rendelkezésére bocsájtottak azért, hogy a vállalkozásban tagsági jogot, tulajdonosi részesedést szerezzenek. A jegyzett tőke elnevezése társasági formánként más és más, így ne lepődjünk meg, ha a hétköznapokban részvénytársaság esetén alaptőke, korlátolt felelősségű társaság esetén törzstőke, betéti társaságnál vagyoni betét fogalmakkal találkozunk.

A jegyzett tőke kötelezően előírt minimum összege bizonyos társasági formák esetén jogszabályilag meghatározott. Korlátolt felelősségű társaság esetében 3 millió forint, zártkörűen működő részvénytársaság esetében 5 millió forint, nyilvánosan működő részvénytársaság esetében 20 millió forint. Az egyes cégformáknál meghatározott jegyzett tőke összegénél kevesebb összeggel az adott cégforma tehát nem alapítható.

Mi is az a saját tőke?

A saját tőke ezzel szemben egy tágabb kategória, melynek része a jegyzett tőke is. A saját tőke a társaság szabadon felhasználható olyan forrása, melyet a tulajdonosok véglegesen átadtak a társaságnak, vagy az adózott eredményből a társaságnál hagytak. A saját tőke tehát nem más, mint a társaság vagyona. A saját tőke eleme többek között a jegyzett tőke, a tőketartalék, eredménytartalék és a tárgyévi adózott eredmény.

A társaság alapításakor a saját tőke összege megegyezik a jegyzett tőke összegével, de ahogy a cég megkezdi működését a különböző gazdasági események hatására a saját tőke összege az eredmény függvényében emelkedhet vagy csökkenhet.

Mi történik, ha a saját tőke egy bizonyos szint alá csökken?

A saját tőke legtöbbször az osztalékkifizetés, tőke leszállítás, vagy a veszteséges gazdálkodás hatására csökken le. Vigyázni kell azonban arra, hogy egy bizonyos szint alá ne csökkentjen. Ha a saját tőke összege a jegyzett tőke jogszabályban meghatározott hányada alá csökken, akkor ugyanis az már veszélyt jelent a Társaság működésére, valamint a Társaság beszállítóira, munkavállalóira nézve is.

Mi a helyzet Kft-k esetében?

A korlátolt felelősségű társaságok esetén az ügyvezető köteles késedelem nélkül összehívni a taggyűlést vagy annak ülés tartása nélküli döntéshozatalát kezdeményezni a szükséges intézkedések megtétele céljából, ha tudomására jut, hogy

  1. a társaság saját tőkéje veszteség folytán a törzstőke felére csökkent.
  2. a társaság saját tőkéje a törzstőke jogszabályban meghatározott minimális szintje alá csökkent.
  3. a társaságot fizetésképtelenség fenyegeti,
  4. a társaság vagyona nem fedezi tartozásait.

Ebben az esetben a tagoknak határozniuk kell pótbefizetéselőírásáról, a törzstőke mértékét elérő saját tőke más módon való biztosításáról vagy a törzstőke leszállításáról. Mindezek hiányában a társaság átalakulását, egyesülését, szétválását vagy jogutód nélküli megszüntetését kell elhatározni. A taggyűlés ezzel kapcsolatos határozatait három hónapon belül végre kell hajtani. Ha a taggyűlés befejezését követő három hónapon belül az összehívására okot adó körülmény változatlanul fennáll, a törzstőkét le kell szállítani.

Hogyan járjunk el részvénytársaság esetén?

Amennyiben a részvénytársaság saját tőkéje veszteség folytán az alaptőke kétharmadára csökken, az igazgatóság köteles nyolc napon belül – a felügyelőbizottság egyidejű értesítése mellett – a szükséges intézkedések megtétele céljából a közgyűlést összehívni vagy közgyűlés tartása nélkül történő határozathozatalt kezdeményezni. Ebben az esetben a részvényesek kötelesek a közgyűlésen vagy közgyűlés tartása nélkül olyan határozatot hozni, amely alkalmas a megjelölt ok megszüntetésére, vagy dönteniük kell a társaság átalakulásáról, egyesüléséről vagy szétválásáról, ezek hiányában a társaság megszüntetéséről. A közgyűlés ezzel kapcsolatos határozatait három hónapon belül végre kell hajtani. Ha a közgyűlés befejezését követő három hónapon belül az összehívására okot adó körülmény változatlanul fennáll, az alaptőkét le kell szállítani.

Mi történik, ha nem rendezzük a helyzetet?

Amennyiben egymást követő két üzleti évben a társaság saját tőkéje nem éri el az adott társasági formára előírt jegyzett tőke mértékét, a tagoknak határozniuk kell pótbefizetés előírásáról, a törzstőke mértékét elérő saját tőke más módon való biztosításáról vagy a törzstőke leszállításáról; mindezek hiányában a társaság átalakulását, egyesülését, szétválását vagy jogutód nélküli megszüntetését kell elhatározni. A társaságnak az így meghozott döntést a második év beszámolójának elfogadásától számított három hónapon belül végre kell hajtani. Ha három hónapot követően a körülmény változatlanul fennáll, további hatvan napon belül a társaság köteles elhatározni átalakulását. Átalakulás helyett természetesen a társaság dönthet úgy is, hogy jogutód nélkül megszűnik, vagy egyesül egy másik társasággal.

Elkerülhetetlen tehát, hogy a tagok beavatkozzanak a cég működésébe abban az esetben, ha a cég saját tőkéjének összege a jogszabályban meghatározott szint alá csökken.

Cikk sorozatunk következő részében segítünk eligazodni a tőkehelyzet rendezésére szolgáló lehetőségek között.

Amennyiben szakértői segítségre van szüksége a fentiekkel kapcsolatban, forduljon irodánkhoz bizalommal az iroda@tomosvarilaw.hu e-mail címen vagy foglaljon időpontot honlapunkon keresztül!