fbpx

Osztatlan közös tulajdon – mire figyeljünk, ha ilyen ingatlant vásárolnánk?

Ha ingatlant vásárolunk, mindig járjunk el körültekintően, mivel általában hosszú időre szóló pénzügyi döntést hozunk. Az ingatlan hirdetések között igen gyakran bukkanhatunk osztatlan közös tulajdonban álló ingatlanokra, melyek ára általában számottevően kedvezőbb, mint az önálló ingatlanoké. Ha osztatlan közös tulajdonban álló ingatlanra esik a választásunk, ne riadjunk meg, de a vásárlás előtt mindenképp gondoljuk át, hogy együtt tudunk-e élni a közös tulajdonra vonatkozó sajátosságokkal. De lássuk, mire is figyeljünk a leginkább.

Mi is az az osztatlan közös tulajdon?

Osztatlan közös tulajdon esetén az ingatlannak több tulajdonosa van, a tulajdonjogból eredő jogosultságok, így különösen a birtoklás, használat és a rendelkezés joga, mindegyik tulajdonostársat megilletik, ugyanúgy, mintha egyedüli tulajdonosok lennének. Ennek megfelelően mindegyik tulajdonos jogosult az ingatlan használatára és birtoklására úgy, hogy az nem eredményezheti a másik tulajdonostárs jogainak sérelmét. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy ha nincs a tulajdonostársak között erre irányuló külön megállapodás, akkor valamennyi tulajdonostárs használhatja például az egész kertet természetesen ügyelve arra, hogy a másik tulajdonostárs nyugalmát ne zavarja. Fontos hangsúlyozni, hogy azért, mert az egyik tulajdonostárs a másik tulajdonostárs részét is használja, tőle többlethasználati díj nem követelhető.

Az ingatlan állagának megóvásához, fenntartásához szükséges költségeket a tulajdonostársak tulajdoni hányaduk arányában közösen viselik még akkor is, ha nem közösen használják az ingatlant. Az állag megóvásához és fenntartásához feltétlenül szükséges munkálatokat bármelyik tulajdonostárs jogosult elvégezni, azonban köteles őket a munkálatok megkezdése előtt lehetőség szerint értesíteni.

Az ingatlan hasznai szintén tulajdoni hányaduk arányában illetik meg a tulajdonostársakat. Így, ha például az ingatlan területén kialakított épületet bérbe adják, a bérleti díjból is tulajdoni hányaduk arányában részesülnek.

A tulajdonostársak – eltérő megállapodás hiányában – szótöbbséggel határoznak a közös tulajdont érintő kérdésekben. A tulajdonostársakat tulajdoni hányaduk arányában illeti meg a szavazati jog.

Fontos azonban, hogy a rendes gazdálkodás körét meghaladó kiadásokhoz, valamint a teljes ingatlan megterheléséhez, vagy az arra kiterjedő kötelezettségvállalásához a tulajdonostársak egyhangú határozatára van szükség.

Megosztható-e az ingatlan használata?

A későbbi viták elkerülése érdekében célszerű, ha a tulajdonostársak az ingatlan használatát írásbeli megállapodásban rendezik. Ha az osztatlan közös tulajdonban álló ingatlant hitelből vásároljuk, a hitelintézetek e megállapodás aláírását el is várják.

Az ingatlan használatának megosztása leggyakrabban területi alapon történik, azaz a tulajdonostársak meghatározzák, hogy az egyes tulajdonostársak az ingatlan mely részét használhatják kizárólagosan és együttesen. Ritkábban, de arra is van példa, hogy a tulajdonostársak időalapon osztják meg az ingatlan használatát. Ez legtöbbször azt jelenti, hogy meghatározzák például, ki melyik hónapban, héten használja az ingatlant.

Ha a tulajdonostársak nem tudnak megállapodni az ingatlan használatában, bírósági úton is kérhetik annak meghatározását.

Ha értékesíteni szeretném az ingatlanom, a többi tulajdonostársnak van elővásárlási joga?

A közös tulajdonban álló ingatlanok esetében, ha valamely tulajdonostárs értékesíteni szeretné ingatlanát, a többi tulajdonostársat elővásárlási jog illeti meg, feltéve, ha nem valamely másik tulajdonostárs a vevő. Az elővásárlási jog azt jelenti, hogy ha valamely tulajdonostárs értékesíteni kívánja a tulajdoni hányadát, és jelentkezik rá vevő, a vevőtől kapott vételi ajánlatot köteles a többi tulajdonostárssal közölni. Ha a vevő által felajánlott áron valamelyik tulajdonostárs hajlandó megvenni a tulajdoni hányadot, akkor a tulajdoni hányadát értékesítő tulajdonosnak vele kell szerződést kötnie. Abban az esetben, ha egyik tulajdonostárs sem él az elővásárlási jogával, úgy a tulajdonostárs nyugodt szívvel értékesítheti tulajdoni hányadát a vevőnek.

Hogyan szüntethető meg a közös tulajdon?

Mivel a közös élet nem mindig gördülékeny, gyakran felmerül az igény, hogy a tulajdonostársak a közös tulajdont megszüntessék. Ennek három lehetséges módja lehet:

  • az ingatlan természetbeni megosztása,
  • a többi tulajdonostárs tulajdoni hányadának kivásárlása,
  • ingatlan közös értékesítése és a vételár megosztása a tulajdoni hányadok arányában.

A fenti felsorolás egyben törvényi sorrend is, azaz a bíróság először az első lehetőséget, ha az nem lehetséges, akkor a második lehetőséget alkalmazza. Csak a legvégső esetben kerülhet sor az ingatlan értékesítésére.

Amennyiben szakértői segítségre van szüksége a fentiekkel kapcsolatban, forduljon irodánkhoz bizalommal az iroda@tomosvarilaw.hu e-mail címen vagy foglaljon időpontot honlapunkon keresztül!