fbpx

Hogyan segítheti vállalkozását a védjegyoltalom?

Minden cég életében kiemelkedően fontos, hogy a potenciális ügyfelek vagy vásárlók meg tudják különböztetni őket versenytársaiktól. Ebben segít a védjegy, amelyet a hétköznapi szóhasználat sokszor magával a márkával azonosít.

Épp ezért játszik kiemelkedő szerepet egy cég védjegye a marketing és a piaci verseny területén is, hiszen fontos támpontot ad a fogyasztóknak a termékek, szolgáltatások kapcsán. Egy cég védjegye olyan, mint egy emlékeztető a márkával kapcsolatos benyomásokról; emiatt fontos, hogy foglalkozzunk vele.

Alábbi cikkünkben összefoglaljuk a védjegyekkel kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat és végig vezetjük Olvasóinkat a védjegyoltalom megszerzésének lépésein is.

Mi az a védjegy?

A jelenleg hatályos szabályok alapján a védjegy olyan megjelölés, amely alkalmas arra, hogy egy terméket vagy szolgáltatást megkülönböztessen mások termékeitől vagy szolgáltatásaitól és olyan módon ábrázolható, hogy egyértelműen és pontosan meghatározható legyen a rajta fennálló oltalom tárgya.

A védjeggyel válik tehát a termék vagy szolgáltatás megkülönböztethetővé. 

Védjegyként lajstromozható megjelölés lehet különösen:

  • – szó, szóösszetétel, beleértve a személyneveket és a jelmondatokat;
  • – betű, szám;
  • – ábra, kép;
  • – sík-vagy térbeli alakzat, beleértve az áru vagy a csomagolás formáját;
  • – szín, színösszetétel, fényjel, hologram;
  • – hang, valamint
  • – a felsorolt megjelölések kombinációja.

A leggyakoribb megjelölés a szóelemet tartalmazó ábrás védjegy, de a hangsúly a megkülönböztető képességen van.

A védjegy típusai

Aszerint, hogy a megjelölést mely földrajzi területeken használhatja a jogosult, az alábbi három típusú védjegyet különböztetjük meg:

  1. Magyar nemzeti védjegy: Amennyiben a megjelölést a jogosult csak Magyarországon tervezi használni, a megjelölést Magyarországra kiterjedő hatállyal érdemes lajstromoztatni. A lajstromozást végző hivatal a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala.

  1. Európai uniós védjegy: Amennyiben a megjelölést a jogosult az Európai Unió meghatározott országaiban, vagy teljes területén használni kívánja, az Európai Unió e célból létrejött hivatalához, az alicantei székhelyű Európai Unió Szellemi Tulajdoni Hivatalához benyújtott kérelemmel az Európai Unió valamennyi tagországára kiterjedő védjegybejegyzés igényelhető.

  1. Nemzetközi védjegy: amikor valamely terméket vagy szolgáltatást Magyarországon, illetve az Európai Unión kívül is be kívánnak vezetni, nemzetközi védjegybejelentési kérelmet lehet benyújtani a genfi székhellyel működő Szellemi Tulajdon Világszervezetéhez.

Mit jelent a védjegyoltalom?

A védjegy levédetésére a védjegyoltalom szolgál. Ezzel elkerülhető, hogy az adott védjegyet többen használhassák. A védjegyoltalom lényege tehát a használat kizárólagossága.

Védjegyoltalmat bárki szerezhet, függetlenül a jogi személyiségtől vagy a gazdasági tevékenységtől. A védjegyoltalom megszerzésére közösen is lehetőség van.

A védjegyoltalom azt illeti meg, aki a megjelölést a törvényben előírt eljárás útján elsőként lajstromoztatja (lajstromozási elv). Így, ha valaki használ egy adott logót, szlogent, de azt nem védeti le, „magára vessen” ha azt később valaki más helyette megteszi. Érdemes tehát átgondolni, hogy vállalkozásának, márkájának szüksége van-e védjegyoltalomra.

A szabályozás ugyanakkor arra az esetre is biztosít lehetőségeket, ha egy Ön vagy vállalkozása által korábban használt megjelölést valaki levédet.

  • Az egyik ilyen lehetőség a felszólalás, amellyel a folyamatban lévő védjegybejelentési eljárás támadható meg.
  • Amennyiben a védjegyet már bejegyezték, lehetőség van annak törlésére, pl. a használat hiánya miatti megszüntető eljárás során.

Ezért kiemelten fontos, hogy tudatosan, időben tájékozódjon vállalkozását érintő védjegyek kapcsán. Így elkerülhetővé válnak a megjelölés “duplikált” használatából eredő esetleges kellemetlenségek.

Hogyan szerezhet védjegyoltalmat?

A védjegyoltalom megszerzéséhez nemzeti védjegy esetén a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalának hatósági eljárása szükséges. Az eljárás 8-10 hónapot vesz igénybe. Gyorsított eljárás is kérhető. A védjegyoltalom 10 évre szól, mely további 10 évre díj ellenében megújítható. A megújításra korlátlan alkalommal van lehetőség.

A megjelölés nem általánosságban nyer védelmet; a védjegyoltalom megszerzése két elemből tevődik össze.

  • A megjelölés azt mutatja, hogy mi a védelem tárgya.
  • Az árujegyzék pedig azt mutatja, a megjelölés mely áru- és szolgáltatás osztályok tekintetében szerez védettséget. 

Kizárólag azon áru- és szolgáltatás osztályokra érdemes védettséget kéni, amely területeken ténylegesen használják is majd a védjegyet, hiszen az adott osztályokban használati kötelezettség áll fenn.

A védjegyoltalom megszerzése az alábbi lépések útján történhet:

  1. Oltalomszerzési stratégia kialakítása

Első lépésként érdemes pontosan meghatározni, milyen megjelölést szeretne levédetni és ez mennyiben illeszkedik üzleti elképzeléseihez. Ez azért fontos, mert mindezek alapján dönthető el, hogy csak a magyar piacon, az EU piacán, vagy EU-n kívüli piacon kívánnak megjelenni. Ennek fényében dől el, hogy magyar, uniós vagy nemzetközi védjegybejelentéssel kell-e élni.

  1. Testreszabás

Ha az 1. pontban foglaltak eldőltek, meg kell vizsgálni, hogy az adott logó vagy szlogen megfelel-e az oltalomképességi feltételeknek. Szükség van-e esetleg további olyan grafikai elemekre vagy egyéb módosításra, amelynek köszönhetően a logó vagy szlogen megkülönböztethető lesz a többitől.

  1. Védjegykutatás korábbi védjegyekre

Fontos kutatást folytatni arra vonatkozóan, hogy van-e olyan védjegy, amely a védjegybejelentéssel érintett földrajzi területen azonos vagy összetéveszthető. Előfurdalhat ugyanis, hogy bejelentünk egy védjegyet, de azt valaki, aki elképzelései szerint az általunk bejelentett védjegyhez hasonló védjegy birtokosa, felszólalással megtámadja, vagy törlési eljárást kezdeményez.

  1. A védjegykutatás eredményétől függően a bejelentendő védjegy módosítása, pontosítása

  1. A védjegybejelentés dokumentációjának összeállítása és beküldése

Papír alapon és elektronikus úton is lehetőség van rá. Bizonyos esetekben az elektronikus úton benyújtott kérelmek eljárási díja kedvezőbb.

  1. A Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalának bejelentéssel összefüggő vizsgálata

A védjegy benyújtását követően a Hivatal megvizsgálja, hogy a bejelentés megfelel-e a bejelentés napján a jogszabályok által előírt feltételeknek, azaz pl. az eljárási díjat megfizették-e, benyújtásra került-e az árujegyzék.

  1. A bejelentés formai vizsgálata (alaki vizsgálat)

A Hivatal abból a szempontból is megvizsgálja a védjegyet, hogy az formai szempontból megfelel-e az előírt követelményeknek, egységes-e a megjelenése, az árujegyzék egyértelmű-e. Ebben a fázisban a Hivatal írásbeli nyilatkozatokat kérhet.

  1. Érdemi vizsgálat

A Hivatal eldönti, hogy a levédetni kívánt megjelölés kellően különbözik-e a már védjegyoltalmat élvező védjegyektől, illetve nem ütközik-e a jogszabályokban meghatározott kizáró okok egyikébe sem. Ha a Hivatalnak aggálya merül fel, nyilatkozattételre hívhat fel.

  1. Védjegybejelentés meghirdetése

Ha a fenti vizsgálatok sikerrel zárultak, a bejelentést közzéteszik. Ekkor válik nyilvánossá, hogy védjegybejelentés történt. A közzétételt egy 3 hónapos felszólalási időszak követi, amikor bárki, aki úgy érzi, hogy a bejelentés sérelmes rá nézve (pl. szerinte hasonló védjegye van), megtámadhatja a védjegybejelentést.

  1. Védjegybejelentés megvédése felszólalás esetén
    Ha valaki felszólalással élt, akkor egy, a Hivatal előtt zajló tárgyaláson meg kell védeni a bejelentést
  2. Védjegy lajstromozása

Ha a védjegy bejelentést nem támadták meg, vagy ha megtámadták, sikerült azt megvédeni, a Hivatal kiállítja a védjegyokiratot a bejelentés napjára visszaható hatállyal. 

A védjegyoltalom alapján a védjegy jogosultja kizárólagos jogot szerez a védjegy használatára.

Bízunk benne, hogy cikkünk segíthet eligazodni a védjegyként bejegyezhető megjelölések körében, illetve megkönnyítette a döntéshozatalt a vállalkozása céljaira alkalmazandó védjegyek kapcsán.

Amennyiben szakértői segítségre van szüksége mindezek kapcsán, forduljon irodánkhoz bizalommal az iroda@tomosvarilaw.hu e-mail címen vagy foglaljon időpontot honlapunkon keresztül!

Szólj hozzá!