fbpx

Mi az a teljesítménybér?

A munkabér az az összeg, amelyet a munkáltató fizet a munkavállalónak a munkavállaló által elvégzett munka ellentételezéseként. Mivel a munkáltató alapvető kötelezettsége, hogy munkabért fizessen a munkavállaló részére, a munkabér mértékéről a felek állapodnak meg a munkaviszony létrejöttekor kötött megállapodásban. Mivel a munkabérről a munkaszerződésben kötelező rendelkezni, ha ez elmarad, a munkaszerződés érvénytelen, azaz olyan mintha a felek között a munkaviszony létre sem jött volna.

A munkabér lehet kizárólag időbér (órabér, havibér) vagy teljesítménybér, de arra is lehetőség van, hogy a munkabér tartalmazzon egy időbér részt és ezen felül teljesítménybér részt is.

Az időbér mindig meghatározott időtartamú munkavégzésre jár, nem teljesítményre. Előnye, hogy könnyen kommunikálható, átlátható, kiszámítható. Hátránya, hogy alacsony leterheltség esetén sem csökken a költség.

A teljesítménybér ezzel szemben kizárólag teljesítményhez kötött, így a bérezés nagyban függ a munkavállaló munkavégzésétől. Hátránya, hogy előzetes méréseket, számításokat igényel, és jóval könnyebben támadható.

Mivel a teljesítménybér munkáltatói visszaélésre adhat okot, igen szigorú feltételek mellett alkalmazható.

Mire ügyeljünk, ha a munkabért teljesítménybér formájában határozzuk meg?

Kizárólag az a munkabér számít teljesítménybérnek, amely a munkavállalót a számára előre meghatározott teljesítmény követelmény alapján illeti meg. Nagyon fontos tehát, hogy a munkáltató előzetesen, írásban, a munkaszerződésben határozza meg a munkavállalóval szembeni teljesítmény követelményeket (így például miből hány darabot kell egységnyi idő alatt előállítani.)

A teljesítménykövetelményt úgy kell meghatározni, hogy az teljesíthető legyen a rendes munkaidő alatt. Ezért a teljesítmény követelményt objektív mérésen és számításon alapuló eljárás alapján kell meghatározni, mely kiterjed annak a vizsgálatára, hogy vajon a teljesítmény követelmény a rendes munkaidőben száz százalékosan teljesíthető-e.

A munkaszerződésben meg kell határozni a teljesítményhez kapcsolódó munkadíjat (mekkora összeg jár egy adott termék előállításához).

A teljes munkaidőben foglalkoztatott munkavállalóra irányadó teljesítményt és munkabért úgy kell megállapítani, hogy ha a munkavállaló a teljes munkaidőt ledolgozza és a számára előírt teljesítménykövetelményt százszázalékosan teljesíti, legalább a kötelező legkisebb munkabér mértékét elérje. Amennyiben a munkavállaló részmunkaidőben dolgozik, a munkavállalónak járó munkabér legalább a kötelező legkisebb munkabér mértékének időarányos részét kell, hogy elérje.

Ha kizárólag teljesítménybérrel kerül foglalkoztatásra a munkavállaló, legalább az alapbér felét elérő garantált bér megállapítása kötelező.

Ha a munkavállaló vitatná a teljesítmény követelmények korrektségét, a munkáltatónak kell bizonyítania, hogy a fenti szabályokat nem sértette, így nagyon fontos, hogy csak akkor alkalmazzunk kizárólag teljesítménybért, ha vitathatatlanul tudjuk bizonyítani annak megalapozottságát.

Ha a munkavállaló teljesítménye szándékosan nem éri el az előírt mértéket, a munkáltató rendes felmondással megszüntetheti a munkavállaló munkaviszonyát.

Amennyiben segítségre lenne szüksége a fentiekkel kapcsolatban vagy más munkajogi kérdése van, készséggel állunk rendelkezésére az iroda@tomosvarilaw.hu e-mail címen vagy foglaljon időpontot honlapunkon keresztül!