fbpx

Melyek a nyugdíjas munkavállalóra vonatkozó eltérő munkajogi szabályok?

Az adózási kedvezmények következtében a nyugdíjas munkavállalók száma növekedni kezdett, azaz egyre több cég él a nyugdíjas munkavállalók foglalkoztatásának lehetőségével. De mire figyeljünk, ha nyugdíjas munkavállalót foglalkoztatunk?

Ki tekinthető nyugdíjasnak?

Az a személy, aki a nyugdíjkorhatárt betöltötte és rendelkezik a nyugdíjhoz szükséges szolgálati idővel. Akkor is nyugdíjasnak tekinthető valaki, ha ugyan a fenti feltételek igazak rá, de nyugdíjellátást ténylegesen nem vesz igénybe. Szintén nyugdíjas az, aki többek között az öregségi nyugdíjkorhatár betöltése előtt öregségi nyugdíjban, öregségi munkaképtelenségi járadékban, rokkantsági ellátásban részesül.

Milyen eltérő szabályok vonatkoznak a nyugdíjas munkavállaló foglalkoztatására?

A nyugdíjas munkavállalók esetében a Munka Törvénykönyvében lévő szabályokat kell alkalmazni két eltéréssel. Más szabályok vonatkoznak ugyanis a nyugdíjas munkavállalókra a végkielégítés és a felmondással kapcsolatos indoklási kötelezettség terén.

Végkielégítésre vonatkozó eltérő szabályok

Nem jár végkielégítés a munkavállalónak, ha a felmondás közlésének vagy a munkáltató jogutód nélküli megszűnésének időpontjában nyugdíjasnak minősül. A végkielégítésre való jogosultság tehát attól függ, hogy a felmondást mikorra időzíti a munkáltató. Ha ugyanis a felmondás közlésével megvárja, hogy a munkavállaló betöltse a nyugdíj korhatárt, és a munkavállaló rendelkezik a szükséges szolgálati idővel, akkor a munkavállaló már nyugdíjasnak tekinthető, azaz végkielégítésre nem jogosult. Ha még azelőtt közli a munkavállalóval a felmondást a munkáltató, mielőtt a fenti feltételek teljesülnének, úgy a munkavállaló végkielégítésre jogosult, természetesen az egyéb, jogszabályban meghatározott feltételek fennállása esetén (pl. legalább három éve munkavállalói jogviszonyban áll az adott cégnél).

Felmondás indoklási kötelezettségének hiánya

A Munka Törvénykönyve alapján a munkáltató a felmondást köteles megindokolni. Ez alól az egyik kivétel, ha a munkavállaló nyugdíjas, feltéve, ha a nyugdíjas határozatlan idejű munkaviszonyban áll a munkáltatóval. E jogszabályi rendelkezés indoka, hogy amennyiben a nyugdíjas munkavállaló munkaviszonya megszűnik, nem marad ellátatlan, hiszen a nyugellátásra vonatkozó jogosultsága megmarad.

A Kúria elvi határozatában meg is erősítette, hogy abban az esetben, ha a munkavállaló nyugdíjas, a felmentés ok valós, indoklás hiányában a felmondás okszerűsége nem vizsgálható. Természetesen ez nem azt jelenti, hogy a felmondást nem írásban kellene közölni, sőt jogszerűen szóban nem közölhető munkavállalóval felmondás. Ügyeljünk rá, hogy a fenti szabályok csak akkor állnak fenn, ha a nyugdíjas munkavállaló határozatlan idejű munkaviszonnyal rendelkezett. Ha munkaviszonya határozott időre jött létre, a felmondást nyugdíjas munkavállaló esetében is indokolni szükséges.

Amennyiben segítségre lenne szüksége a fentiekkel kapcsolatban vagy más munkajogi kérdése van, készséggel állunk rendelkezésére az iroda@tomosvarilaw.hu e-mail címen vagy foglaljon időpontot honlapunkon keresztül!