fbpx

Amit a fizetés nélküli szabadságról tudni kell

Fizetés nélküli szabadság több esetben járhat a munkavállalónak. Vannak olyan esetek, amikor jogszabályi előírás alapján, kötelező jelleggel megilleti a munkavállalót  van, hogy csak a munkavállaló ezirányú kifejezett kérelmére, a munkavállaló és a munkáltató kifejezett megállapodása mellett vehető igénybe. Egy biztos, a munkáltató egyoldalúan nem rendelheti el.

Mikor jár jogszabály alapján automatikusan a fizetés nélküli szabadság?

A jogszabály nevesíti azokat az eseteket, amikor a munkavállalót a törvény erejénél fogva megilleti a fizetés nélküli szabadság, amennyiben élni kíván vele, függetlenül attól, hogy ahhoz a munkáltató hozzájárul-e vagy sem. Automatikusan „jár” a munkavállalónak a gyermeke harmadik életévének betöltéséig a gyermek gondozása céljából, a munkavállaló gyermeke személyes gondozása érdekében a gyermek 10. életévének betöltéséig a gyermekgondozási segély, gyermekgondozást segítő ellátás folyósításának tartama alatt. De jár a munkavállalónak a hozzátartozója előreláthatólag harminc napot meghaladó személyes ápolása céljából is, az ápolás idejére, de legfeljebb két évre, valamint a tényleges önkéntes tartalékos katonai szolgálatteljesítés tartamára.

Mi van akkor, ha jogszabály alapján nem jár, de mégis igénybe venné azt?

A kötelező eseteken túl a munkáltató hozzájárulhat ahhoz, hogy a munkavállaló fizetés nélküli szabadságra menjen. Ezt minden esetben a munkavállalónak kell kezdeményeznie, de azt a munkáltató nem köteles engedélyezni. Egyszóval, ha a munkavállaló jelzi a munkáltató felé, hogy fizetés nélküli szabadságot szeretne igénybe venne, a munkáltató maga dönti el, hogy hozzájárul-e vagy sem. Igen gyakori, hogy a munkáltatók csak abban az esetben járulnak hozzá, ha már a rendes szabadságukat teljes egészében kivették.

Ha a munkáltató hozzájárul a kiadásához, mindenképpen írásbeli megállapodásba kell azt foglalni. A megállapodásban meg kell határozni, hogy mely napokra, időtartamra jár a fizetés nélküli szabadság és célszerű írásba foglalni azt is, hogy a foglalkoztatást mely időponttól kezdve folytatják tovább.

Ha szeretnénk igénybe venni, azt minden esetben legalább 15 nappal korábban jelentsük be írásban a munkáltatónak.

Elküldheti-e a munkáltató egyoldalúan a munkavállalót fizetés nélküli szabadságra?

Ennek igénylését csakis a munkavállaló kezdeményezheti, a munkáltató semmilyen esetben sem kötelezheti a munkavállalót fizetés nélküli szabadság igénybevételére. Így, ha a munkáltató nem tud munkát adni a munkavállalónak, jogellenes, ha egyoldalúan küldi a munkavállalót.

Felmondható-e a munkaviszony ez idő alatt?

Nincs akadálya annak, hogy a munkaviszonyt a munkavállaló a fizetés nélküli szabadság igénybevétele alatt is felmondja. A munkavállaló a határozatlan időtartamú munkaviszonya felmondását nem köteles megindokolni.

A munkáltató már nehezebb helyzetben van. A jogszabály alapján biztosított fizetés nélküli szabadság alatt (így különösen a várandósság, szülési szabadság, gyermek gondozása céljából igénybe vett illetve tényleges önkéntes tartalékos katonai szolgálatteljesítés miatt) ugyanis a munkavállaló munkaviszonyát nem szüntetheti meg. Mivel a munkáltató a felmondást indokolni köteles, a közös megállapodáson alapuló fizetés nélküli szabadság időtartama alatt szűkülnek indokolási lehetőségei. Nem lehet érv például a munkavégzés hiánya, de nehezebben bizonyítható a nem megfelelő munkavégzés is.

Mitől esik el a munkavállaló a fizetés nélküli szabadság időtartama alatt?

Ilyenkor a munkavállalót díjazás nem illeti meg. Ez nem számít munkaviszonyban töltött időnek, így a szabadságra – ha a fizetés nélküli szabadság időtartama a harminc napot meghaladja – a végkielégítésre, felmondási időre jogosító időtartamba sem számít be.

A fizetés nélküli szabadság időtartamára a munkavállaló biztosítása szünetel, így egészségbiztosítási ellátásokra nem jogosult. A társadalombiztosítási járulékot tehát ezesetben a munkavállalónak saját magának kell megfizetnie. Ez az időtartam nem számít be a társadalombiztosítási ellátások, így többek között az öregségi nyugdíj megszerzéséhez szükséges időtartamba sem.

Amennyiben segítségre lenne szüksége a fentiekkel kapcsolatban vagy más munkajogi kérdése van, készséggel állunk rendelkezésére az iroda@tomosvarilaw.hu e-mail címen vagy foglaljon időpontot honlapunkon keresztül!