fbpx

Egyéni vállalkozóból Kft-be – hogyan és miért?

A vállalkozók jelentős részének életében eljön a pillanat, amikor kinövi saját kereteit. Mit tehetünk akkor, ha egyéni vállalkozóként szeretnénk valamilyen céges formában tovább működni?

A hatályos jogszabályok alapján lehetőség van arra, hogy az egyéni vállalkozók tevékenységüket egyszemélyes Kft-ként folytassák tovább. A korábbi szabályokkal ellentétben nem kell tehát egyéni cég létrehozásával, majd az egyéni cég kft-vé történő átalakulásával bajlódni.

Nagyon fontos hangsúlyozni, hogy a közhiedelemmel ellentétben nem átalakulásról, hanem Kft. alapításról beszélünk.

Milyen feltételekkel alapíthat egyszemélyes Kft-t egyéni vállalkozó?

A Kft. alapításában az egyéni vállalkozón kívül más nem vehet részt. Ez nem azt jelenti, hogy később ne léphetne be más tag a Kft-be, azaz egyszemélyesből többszemélyessé váljon a társaság.

A Kft. nem működhet előtársaságként, vagyis a Kft. bejegyzéséig a vállalkozó mint egyéni vállalkozó látja el a tevékenységet.

A Kft. bejegyzésétől számított 5 évig az alapító egyéni vállalkozó magánszemély nem lehet korlátlanul felelős tag gazdasági társaságban, és nem létesíthet újabb egyéni vállalkozói jogviszonyt.

Amennyiben az egyéni vállalkozás éppen szünetel, az egyéni vállalkozás tovább működtetésére nem hozható létre egyszemélyes Kft.

Melyek az egyéni vállalkozásból egyszemélyes Kft-vé válás lépései?

A Kft. alapítását megelőzően az egyéni vállalkozó

– elvégzi az eszközök és kötelezettségek leltározását

– meghatározza, hogy az egyéni vállalkozói minőségben szerzett vagyontárgyak közül mely vagyontárgyak képezik az egyéni vállalkozó vagyoni hozzájárulását, és mely eszközeit adja át az alapítandó korlátolt felelősségű társaságnak

– elkészíti a Kft. nyitó mérleg tervezetét ( a számviteli törvény  2/A § (4a) bekezdésében foglaltak szerint). Könyvvizsgáló általi ellenőrzésre azonban nincs szükség

– gondoskodik a foglalkoztatottakkal kapcsolatos munkáltatói intézkedések előkészítéséről, a Kft-nél történő tovább foglalkoztatásról szóló tájékoztatásról. (Itt egyrészt az üzemi megbízottat, másrészt a munkavállalót kell értesíteni a munkáltató személyében történő változásról, illetve tájékoztatni kell őket a munkavégzést érintő változásokról, valamint célszerű a munkáltató változása miatt módosítani a munkaszerződéseket.).

A fentiek megtételét követő 30 napon belül el kell fogadni a Kft. alapító okiratát.

Az egyéni vállalkozó Kft. alapítása az egyéni vállalkozás megszűnését jelenti. A cégbejegyzés megtörténtét megelőző nappal a megszűnéséről bevallást kell készíteni. A cégbíróság a cégnyilvántartásban rögzíti majd az alapítás tényét és az egyéni vállalkozó nyilvántartási számát.

Hogyan alakulnak a felelősségi szabályok?

Az egyéni vállalkozói tevékenység egyszemélyes gazdasági társaság keretében történő tovább folytatása esetén a Kft. adójogilag az egyéni vállalkozó jogutódja lesz. A Kft. alapítás az egyéni vállalkozóval szemben fennálló követeléseket nem teszi lejárttá.

Mindez azt jelenti, hogy

– az egyéni vállalkozót egyéni vállalkozói tevékenysége körében szerzett, illetve ezek céljára lekötött vagyontárgyak tekintetében – ha azokat a Kft. vagyonaként jelöli meg – megillető jogok, és vállalkozási tevékenysége során kötött szerződései körében szerzett jogok a Kft-t jogutódként illetik meg,

– az egyéni vállalkozót terhelő kötelezettségek a Kft-t jogutódként terhelik, az elévülési időn belül a Kft és az egyéni vállalkozó ezekért a kötelezettségekért korlátlanul és egyetemlegesen felel.

Szakértőink széleskörű tapasztalattal rendelkeznek társasági jogi kérdésekben, kérdés esetén készséggel állunk rendelkezésére. Vegye fel velünk a kapcsolatot az iroda@tomosvarilaw.hu e-mail címen!