fbpx

Az öt legfontosabb szempont, amit érdemes figyelembe venni ingatlanvásárlás előtt

Ingatlant venni nem könnyű, sokféle buktatóval találkozhat. Bár szakember közreműködése elengedhetetlen, érdemes tisztában lenni azzal, hogy mire kell figyelni. Összeszedtük az öt legfontosabb szempontot.

Forduljon szakemberhez!

Tapasztalataink szerint a legtöbben csak az adásvételi szerződés megkötéséhez vesznek igénybe ügyvédi segítséget. Sokszor azonban ennek nagy ára van. Megfelelő ügyvédi segítséggel már a kiszemelt ingatlanra tett ajánlatot megelőzően is sok bosszúságtól és akár felesleges kiadástól óvhatjuk meg magunkat. Ügyvédi közreműködés mellett minden szerződő fél jogai és igényei a legnagyobb biztonság mellett érvényesíthetők. Javasoljuk, ha bármilyen kérdés vagy bizonytalanság merül fel, mindenképp keressen fel egy ügyvédet.

Mindig nézze át a tulajdoni lapot!

A kiszemelt ingatlanhoz kapcsolódó információk egyik hiteles forrása a tulajdoni lap, ezért ezt minden esetben kérje le és nézze át. A tulajdoni lapról kiderül, hogy ki az ingatlan tulajdonosa és az is, hogy van-e bármilyen teher az ingatlanon. A vételi ajánlat vagy akár a teljes adásvételi szerződés érvényességét is befolyásolhatja, ha nem a megfelelő személy (vagyis a tulajdoni lapon szereplő tulajdonos) fogadja el vagy írja azt alá.

Vannak elővásárlásra jogosultak?

Ingatlanon akár jogszabály, akár a felek megegyezése alapján is állhat fenn elővásárlási jog. A leggyakoribb a tulajdonostársak elővásárlási joga közös tulajdon esetén. Főszabály szerint az eladó köteles a kapott vételi ajánlatot az összes elővásárlási jogosulttal közölni és amennyiben valamely jogosult élni is kíván ezen jogával, úgy az adásvételi szerződés a tulajdonos és az elővásárlásra jogosult között jön létre. 

Elővásárlási joggal leggyakrabban a társasházak lakásai és a házban található gépkocsi-beállók érintettek. Amennyiben a tulajdonos a lakást és a garázst együtt (ún. dologösszességként) kívánja értékesíteni, akkor az elővásárlásra jogosultak csak a dologösszesség egészére vonatkozóan gyakorolhatják elővásárlási jogukat. Ha azonban a tulajdonos külön szerződésben értékesíti a lakást és a garázst, és ez utóbbi egy helyrajzi számon szerepel több másik beállóval, úgy előfordulhat, hogy a garázst egy elővásárlásra jogosult veszi meg, míg az új tulajdonos pedig csak a lakáshoz jut hozzá.

Mi az a foglaló?

Az ingatlan adásvételi szerződések megkötésekor a felek sokszor alkalmaznak foglalót. A foglaló a szerződés teljesítésének meghiúsulása esetére ad büntető jellegű biztosítékot. A foglaló mértéke általában az ingatlan vételárának 10 %-a, amit többnyire a szerződés aláírásakor fizetnek meg (a kifizetés történhet készpénzben, utalással vagy akár ügyvédi letétbe helyezéssel is).

Amennyiben a szerződés teljesítése mindkét félnek felróható vagy egyik félnek sem felróható okból hiúsul meg, a foglaló visszajár. Egyébként a meghiúsulásáért felelős fél az adott foglalót elveszíti, a kapott foglaló esetén az összeg kétszeresét köteles visszafizetni. Szerződésszerű teljesítés esetén a foglaló teljes összege beszámítandó a vételárba.

A tulajdonjog átszállása

Ingatlan adásvétele esetén a tulajdonjog átszállásához szükség van érvényes adásvételi szerződésre, illetve a tulajdonosváltozás ingatlan-nyilvántartásba történő bejegyzésére. Mind az eladó, mind a vevő szempontjából lényeges, hogy erre milyen feltételek teljesülésével kerül sor. Léteznek olyan jogintézmények, amelyek célja, hogy megvédjék a vevőt attól, hogy tulajdonjogának bejegyzése előtt bárki más tulajdont szerezzen az ingatlanon, az eladót pedig attól, hogy lemondjon tulajdonjogáról, mielőtt a teljes vételár kiegyenlítése megtörténik. Ezek szerződésbe foglalását mindenképpen érdemes megfontolni.

Természetesen az ingatlan adásvételek kapcsán még számos tényezőre is figyelemmel kell lenni, most csak a legfontosabbakat emeltük ki. Ha konkrét kérdése van vagy segítségre van szüksége egy szerződés véleményezése vagy elkészítése kapcsán, készséggel állunk rendelkezésére.

Időpontfoglalásért kattintson a Kapcsolat menüpontra!