fbpx

Próbaidő – 6 tény, amit nem mindenki tud

Miután sikeresen lezajlik az állásinterjú, és a munkavállaló elfogadja a munkáltató ajánlatát, kezdetét veszi a közös munka. Mivel a puding próbája az evés, általában csak a munka megkezdése után derül ki mind a munkáltató, mind a munkavállaló számára, hogy jó döntést hozott-e. A munkavállaló számára, hogy valóban azokat a feladatokat és juttatásokat kapja-e, amelyben az állásinterjút követően megállapodtak, a munkáltató számára pedig, hogy a megfelelő szakértelemmel rendelkező szakembert választotta-e ki a munkakörre. Praktikus tehát, ha van egy olyan átmeneti időszak, amikor mindkét fél „kipróbálhatja” a másikat és egyoldalúan úgy dönthet, hogy amennyiben nem teljesülnek az elvárásai, azonnali hatállyal és minden kötöttség nélkül megszünteti a munkaviszonyt. Erre szolgál a próbaidő. De mire figyeljünk a próbaidővel kapcsolatban?

1. A munkaviszony létrejöttekor kell kikötni

Próbaidőt a munkaviszony létesítésekor van mód kikötni. Ha a munkaviszony létrejöttekor, tehát a munkaszerződés aláírásakor nem állapodnak meg a felek próbaidő kikötésében, utólag azt érvényesen már nem lehet meghatározni. Ha a munkaszerződés aláírásakor a felek úgy döntenek, hogy nem kötnek ki próbaidőt, azt is vállalják, hogy a munkaviszonyt csak szigorú szabályok betartása mellett szüntethetik meg. Próbaidő határozott és határozatlan idejű munkaviszony, rész- vagy teljes munkaidős foglalkoztatás esetén is kiköthető.

2. Mindig írásba kell foglalni

Nagyon fontos, hogy a próbaidőt írásban kössük ki, méghozzá a munkaszerződésben.

3. Célszerű az időtartamát pontosan meghatározni

A próbaidő időtartama legfeljebb 3 hónap lehet, kollektív szerződés megléte esetén hat hónap. Ha szeretnénk élni a három hónapos próbaidő lehetőségével, ne feledjük annak határidejét pontosan meghatározni a munkaszerződésben. Ellenkező esetben – vagyis, ha a felek elmulasztják meghatározni a próbaidő hosszát – annak időtartama 30 nap lesz. Fontos hangsúlyozni, hogy ha a próbaidő időtartama alatt a munkavállaló táppénzen van, a próbaidő hossza a táppénz időtartamával nem hosszabbítható meg.

A próbaidő időtartama csak abban az esetben hosszabbítható meg, ha a felek eredetileg 3 hónapnál rövidebb próbaidőt kötöttek ki. Ezesetben lehetőségük van azt egyszer – nem többször – meghosszabbítani, de a próbaidő teljes időtartama a három hónapot így sem haladhatja meg.

4. Próbaidő alatt el lehet menni szabadságra, feltéve, ha a munkáltató hozzájárul

Erősen él a köztudatban az a tévhit, hogy próbaidő alatt nem lehet szabadságra menni. Ez valóban tévhit, hiszen a munka törvénykönyve nem tiltja, hogy a munkavállaló ez idő alatt szabadságra menjen. A munkáltató azonban próbaidő alatt nem köteles a szabadságot kiadni.

5. Próbaidő alatt azonnali hatállyal, indoklás nélkül megszüntethető a munkaviszony

Ha a próbaidő alatt bebizonyosodik, hogy nem jöttek be vagy a munkavállaló vagy a munkáltató számításai, bármelyikük azonnali hatállyal megszüntetheti a munkaviszonyt. Ehhez semmi másra nincs szükség, mint hogy egy írásbeli nyilatkozattal közöljék ennek tényét a másik féllel. Döntésük okát még csak indokolniuk sem szükséges. Arra azonban érdemes figyelni, hogy ha mégis úgy éreznék, hogy meg kell indokolniuk döntésünket – legtöbbször azért, mert szeretnék, hogy a másik fél tisztában legyen a miértekkel – indokuk valós legyen. Ellenkező esetben a munkaviszony megszüntetése könnyen jogellenessé válhat, ha a másik fél megtámadja azt bíróság előtt.

6. Jogszerűen nincs olyan, hogy próbanap

Gyakori szokás, hogy a munkáltató mielőtt alkalmazná a munkavállalót behívja egy próbanapra, hogy kipróbálja, valóban érdemes-e munkaviszonyban alkalmazni, beválna-e a feladatra. Bármennyire is jó és hatékony ötletnek tűnik, jogszerűen nem élhetnek eme lehetőséggel a munkáltatók. A munkavállaló „kipróbálására” csak próbaidő alatt van lehetőség. Ahhoz, hogy a munkavállaló próbaidő alatt dolgozhasson, aláírt munkaszerződésre és a munkavállaló lejelentésére van szükség. Ha a próbaidő mindössze egy napig tart, mert már az első nap kiderül, hogy a munkavállaló nem vált be, vagy a munkavállaló dönt úgy, hogy nem szeretne a munkáltatóval dolgozni, a munkabér arra az egy napra is jár. Munkaügyi ellenőrzések esetén igen gyakori, hogy próbanapjukat töltő, munkaszerződéssel nem rendelkező dolgozókat találnak a munkáltató székhelyén vagy telephelyén az ellenőrök. Ilyen esetben igen magas összegű bírság kiszabására számíthat a munkáltató.

Amennyiben segítségre lenne szüksége a fentiekkel kapcsolatban vagy más munkajogi kérdése van, készséggel állunk rendelkezésére az iroda@tomosvarilaw.hu e-mail címen vagy foglaljon időpontot honlapunkon keresztül!