fbpx

Mi a teendő, ha elővásárlási jog van az ingatlanon?

Mi tehet, ha ingatlan adásvétel során az elővásárlási jog kifejezéssel találkozik? Milyen szabályai vannak? Tulajdonosként mire kell figyelnie?

Mi is az az elővásárlási jog?

Az elővásárlási jog lényegében azt jelenti, hogy az eladó az ingatlanát csak akkor adhatja el egy általa kiválasztott vevőnek, ha az elővásárlásra jogosult ugyanazon feltételekkel nem kívánja megvásárolni azt. Az eladó tehát a vevőjelölt által adott vételi ajánlatnak megfelelő ugyanazon feltételeket köteles felajánlani a szóban forgó ingatlan megvásárlásának lehetőségét az elővásárlási jog jogosultjának, aki saját belátása szerint eldöntheti, hogy az adott feltételekkel meg kívánja-e vásárolni az adott ingatlant vagy sem. Tehát az elővásárlásra jogosult személy elsőbbséget élvez a vevővel szemben az ingatlan megvásárlása tekintetében. Az elővásárlási jog szerződésen vagy jogszabályon alapulhat.

Vegyük sorra a teendőket, melyeket tulajdonosként kötelesek vagyunk elvégezni mielőtt értékesítjük ingatlanunkat:

Győződjön meg róla, hogy van-e az ingatlanán jogszabályon vagy szerződésen alapuló elővásárlási jog. Hogyan?

Fontos tisztázni, hogy amennyiben osztatlan közös tulajdonban áll az adott ingatlan, úgy a tulajdonostársakat minden esetben megilleti az elővásárlási jog. Amennyiben tehát osztatlan közös tulajdonban áll az ingatlana, úgy minden bizonnyal elővásárlási joggal bírnak a tulajdonostársak.

Fő szabály szerint az elővásárlási jog akkor hatályos, ha azt az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzik. Így első körben mindenképpen ellenőrizzük az ingatlan tulajdoni lapját. A gyakorlat azt mutatja azonban, – például társasházak esetében – hogy ez a jog sok esetben nincs az ingatlan nyilvántartásba vezetve, és a tulajdoni lapból nem olvashatjuk ki a fennálló jogot. A társasházi lakástulajdonosoknak számos esetben elővásárlási joguk van a többi lakásra, ám ez gyakran csak a társasház alapító okiratából tűnik ki. A legbiztosabban akkor járunk el, ha társasházi ingatlan adásvétele esetén betekintést kérünk a társasház alapító okiratába, hogy meggyőződhessünk az elővásárlási jog fennállásáról.

Mit tegyen, ha elővásárlási jog áll fenn ingatlanán?


Amennyiben kiderült az ingatlan-nyilvántartásból, vagy az alapító okiratból az elővásárlási jog ténye, abban az esetben a tulajdonos köteles megküldeni az elővásárlásra jogosult személyek részére a kapott vételi ajánlatot.

Mit jelent a vételi ajánlat?

A vételi ajánlat a vevő egyoldalú szándéknyilatkozata, az adott ingatlan megvásárlásra vonatkozó akarata írásba foglalva.

Hogyan értesítse az elővásárlásra jogosultakat?

A legbiztosabb, ha tértivevény külön szolgáltatással küldjük meg az elővásárlásra jogosult személy részére a vételi ajánlatot. Amennyiben a tértivevény tanúsága szerint a vételi ajánlat közlése óta 15 nap eltelt válasz nélkül, úgy az elővásárlásra jogosult személyre tekinthetünk úgy, mint aki nem kíván élni elővásárlási jogával. Közöltnek kell tekinteni az ajánlatot továbbá akkor is, ha az elővásárlási jog jogosultja azt postán nem vette át, vagy az átvételt megtagadta.

Személyesen is közölhetjük a jogosulttal a vételi ajánlatot, ám ebben az esetben is írásban kell az elővásárlásra jogosult elfogadó/lemondó nyilatkozatát kérni.

Mi az a lemondó nyilatkozat?

Az elővásárlási jogról lemondó nyilatkozatot az arra jogosult személy írja alá, amennyiben nem kíván élni az elővásárlási jogával, vagy nem kívánja elfogadni a vételi ajánlatot teljes terjedelmében. A vételi ajánlat ismertetésével ellátott, két tanú által hitelesített lemondó nyilatkozatot az elővásárlásra jogosult személy írja alá sajátkezűleg.

Mi az elfogadó nyilatkozat?

Abban az esetben, ha az elővásárlásra jogosult a vételi ajánlatot teljes terjedelmében elfogadja, úgy elfogadó nyilatkozatot köteles tenni. Ebben az esetben a korábbi vevő szerepébe az elővásárlásra jogosult lép, aki köteles ugyanolyan feltételekkel, határidőkkel megfizetni a vételi árat az eladó részére.

Mi történik, ha elmulasztjuk értesíteni az elővásárlásra jogosult személyeket?

Az így megkötött adásvételi szerződés hatálytalan lesz az elővásárlási jog jogosultjával szemben.

Mit jelent mindez? Azt, hogy amennyiben elmulasztjuk értesíteni az elővásárlásra jogosult személyt, és megkötjük az adásvételi szerződést az általunk választott vevővel, úgy azt az elővásárlásra jogosult megtámadhatja. Az elővásárlásra jogosult a szerződéskötésről való tudomásszerzéstől számított harminc napon belül érvényesítheti igényét azzal a feltétellel, hogy az igényérvényesítéssel egyidejűleg az ajánlatot elfogadó nyilatkozatot tesz, és igazolja teljesítőképességét.

Érdemes tehát ingatlan adásvétel előtt alaposan utánajárni, hogy az ingatlanunkat illetően van-e elővásárlásra jogosult. Ingatlan adásvétel során forduljon hozzánk bizalommal az iroda@tomosvarilaw.hu e-mail címen vagy foglaljon időpontot honlapunkon keresztül!