Mi is a foglalkozás-egészségügyi vizsgálat?
Más néven üzemorvosi vizsgálat. A Munka Törvénykönyve előírja, hogy a munkavállalót csak olyan munkára lehet alkalmazni, amely testi alkatára, fejlettségére, egészségi állapotára tekintettel rá hátrányos következményekkel nem járhat. A munkáltató a munkavállaló munkába állása előtt, továbbá adott időközönként köteles az ingyenes munkaköri alkalmassági vizsgálatot lehetővé tenni az üzemorvosi rendelésen.
Kötelező a részvétel?
A munkáltató jogszabályból eredő kötelezettsége a munkavállalói üzemorvosi vizsgálatának intézése. Így amennyiben a munkavállaló nem jelenik meg azon, úgy azzal hátráltatja azt, hogy a munkáltató a kötelezettségének eleget tegyen.
A munkavállaló kötelessége tehát ezeken a vizsgálatokon megjelenni, amennyiben azon- neki felróható okból – nem jelenik meg, megszegi jogszabályból eredő kötelezettségszegét. Ha mindezzel kárt okoz munkáltatójának, köteles a munkáltató ebből eredő kárát megtéríteni.
Egy orvosi rendelés lefoglalása költségekkel jár a munkáltatónak, és ha azon nem jelenik meg a munkavállaló, továbbá ezt nem is jelzi előre, ugyanúgy ki kell fizetnie a vizsgálat díját. A kártérítés mértéke nem haladhatja meg a munkavállaló négyhavi távolléti díjának összegét, kivéve a szándékos vagy súlyosan gondatlan károkozás esetét, ezesetben ugyanis a teljes kárt meg kell téríteni.
Hogyan érvényesíthető a legkönnyebben a követelés?
A munkáltató jogosult a kárának összegét fizetési felszólítással követelni a munkavállalótól, a kötelező legkisebb munkabér háromszorosának összegét meg nem haladó igényét a munkáltató így tudja legkönnyebb módon érvényesíteni. Az írásba foglalt fizetési felszólítást célszerű tértivevényes levélben megküldeni, vagy személyesen -átvételi igazolással- közölni. Ügyeljünk rá, hogy a fizetési felszólítás pontosan tartalmazza a követelés összegét és jogcímét, a fizetési határidőt és a jogorvoslati lehetőségekre vonatkozó kioktatást.
Mit tehet a munkavállaló, ha nem tartja jogszerűnek a fizetési felszólításban foglalt összeg megfizetését?
A munkavállaló a fizetési felszólítás átvételétől számított 30 napon belül bírósághoz fordulhat. Amennyiben bírósági útra kívánja terelni az ügyet, mert például önhibáján kívül nem tudott az orvosi vizsgálaton részt venni, úgy a fizetési felszólítás a bíróság jogerős döntéséig nem hajtható végre.
Amennyiben Ön munkavállalóként igazolni tudja az orvosi vizsgálatokról való távollétének okát alapos indokkal, akkor természetesen nem köteles megfizetni a kártérítést.
Amennyiben a munkavállaló nem támadja meg a fizetési felszólítást, a munkáltató kérelmére a bíróság végrehajtási záradékkal látja el a fizetési felszólítást. Ez alapján az adott összeg levonhatóvá válik a munkabéréből.
Mindezt figyelembe véve, a munkavállaló munkavállalói kötelezettségének eleget téve köteles megjelenni a munkáltatója által előírt időpontban megtartott foglalkozás-egészségügyi vizsgálatokon, mert ha ezt elmulasztja, komoly kártérítési összegeket követelhet tőle munkáltatója.
Amennyiben segítségre lenne szüksége a fentiekkel kapcsolatban vagy más munkajogi kérdése van, készséggel állunk rendelkezésére az iroda@tomosvarilaw.hu e-mail címen vagy foglaljon időpontot honlapunkon keresztül!