fbpx

Nyugdíjas munkavállalók – erre figyeljen oda!

A korbetöltött nyugdíjasok foglalkoztatására tekintettel nincs tiltás vagy korlátozás, olyan munkaidőben és olyan összegű munkabérért dolgozhatnak, amennyiért lehetőségük adódik rá. A nyugdíjas keresete járulékmentes, azaz nem kell fizetniük a 18,5 %-os társadalombiztosítási járulékot, továbbá a foglalkoztató is mentesül a szociális hozzájárulási adó megfizetése alól 2022 január 1-től. Így a foglalkoztató bérköltsége is 13 %-kal kevesebb lehet. De mire figyeljünk, ha nyugdíjasként szeretnénk munkát vállalni, vagy munkáltatóként nyugdíjasokat szeretnénk foglalkoztatni?

Nem mindegy, hogy határozott vagy határozatlan időtartamú munkaviszonyt létesítünk.

Amennyiben ugyanis határozatlan időtartamú munkaviszonyt létesít a munkáltató a nyugdíjas munkavállalóval, a hatályos jogszabályok alapján a munkáltató indokolás nélkül is felmondhat nyugdíjas munkavállalójának.

Mit jelent mindez?

Ha a munkavállalónak nyugdíjjogosultsága van, a jogalkotó azt feltételezi, hogy a nyugdíjas a megélhetését már képes fedezni. A törvény így lehetőséget ad a munkáltatónak arra, hogy indokolási kötelezettség nélkül felmondhasson a határozatlan idejű munkaviszonyt létesített nyugdíjas munkavállalójának. Mivel erre törvényi felhatalmazása van, ezért életkori alapú hátrányos megkülönböztetésről nem beszélhetünk ebben az esetben.

Ezzel szemben, ha határozott időtartamú munkaviszony jön létre a munkáltató és a nyugdíjas munkavállaló között, úgy indokokláshoz kötött a munkáltatói felmondás a nyugdíjasok esetében is. Határozott idejű munkaviszony felmondása a határozott idő lejértát megelőzően mindössze három esetben lehetséges:

  • amennyiben a munkáltató felszámolási vagy csődeljárás alatt van
  • a munkavállaló képességére alapított okból
  • ha a munkaviszony fenntartása elháríthatatlan, külső okból lehetetlenné válik.

Mi a helyzet a végkielégítéssel?

A hatályos jogszabályok alapján nem jár végkielégítés a munkavállalónak, ha a felmondás közlésének vagy a munkáltató jogutód nélküli megszűnésének időpontjában nyugdíjasnak minősül.
Miért?

A végkielégítésnek egyfajta szociális funkciója van, egyrészről a jövedelem megszűnését követő átmeneti időszakban segíti át a munkavállalót, másrészről pedig a munkavállalói lojalitást jutalmazza a munkaviszonyban eltöltött évek után. A végkielégítés szociális funkciói azonban nem érvényesülnek, a nyugdíjjogosultak esetében, hiszen ők már részesülnek a nyugellátásban, a megélhetésük a jogalkotó megítélése alapján fedezve van ezáltal.

Összegezve tehát, nyugdíjasként mindenféle korlátozás nélkül létesíthet a munkavállaló munkaviszonyt, amennyiben az szükséges. Azonban fontos előre leszögezni, a későbbi félreértések elkerülése végett, hogy a határozott időre szóló munkaviszonyok munkáltatói felmondása tekintetében kötetlenebb lehetőségek állnak munkáltató rendelkezésére. Nyugdíjasként számoljon azzal is, hogy a törvény szociális indokokból nem teszi lehetővé a végkielégítést.

Kérdés vagy bizonytalanság esetén irodánk készséggel áll rendelkezésére az iroda@tomosvarilaw.hu címen.