Ha az elhunytnak van özvegye, az özvegy a közösen lakott ingatlanon haszonélvezeti jogot is örököl, mely jog jelentősen korlátozza az ingatlan tulajdonosának jogait. De meddig tart az özvegyi haszonélvezeti jog? Hogyan „válhatunk meg” tőle?
Mi is az az özvegyi haszonélvezeti jog?
Özvegyi haszonélvezeti jog akkor keletkezik, ha az örökhagyó után túlélő házastárs és leszármazók maradtak, azaz a hagyatékot a leszármazók és az özvegy öröklik meg. Az örökhagyó házastársát holtig tartó haszonélvezeti jog, azaz özvegyi haszonélvezeti jog illeti meg az örökhagyóval közösen lakott lakáson és a hozzá tartozó berendezési és felszerelési tárgyakon. Az özvegy a hagyaték többi részéből egy gyerekrészt örököl.
Az özvegyi haszonélvezeti jog terjedelme az utóbbi években jelentősen csökkent. Korábban ugyanis az özvegy örökölte mindannak a vagyonnak is a haszonélvezeti jogát, amelyet egyébként nem ő örökölt.
Fontos hangsúlyozni, hogy a hatályos szabályozás alapján a közösen lakott ingatlanon fennálló özvegyi haszonélvezeti jog csak abban az esetben illeti meg az özvegyet, ha az örökhagyó és a házastársa között az örökhagyó halálakor az életközösség fennállt. Ha az életközösség nem állt fenn, vagy az eset körülményeiből egyértelmű, hogy az életközösség visszaállítására nem volt kilátás özvegyi haszonélvezeti jogról nem beszélhetünk.
Megváltható-e az özvegyi haszonélvezeti jog?
Az özvegyi haszonélvezeti jog megváltására vagy az arról való lemondásra csak akkor van lehetőség, ha az özvegy azt kifejezetten szeretné. Az özvegy ugyanis bármikor, határidő nélkül igényelheti az özvegyi haszonélvezeti jogának megváltását a jövőre nézve. Az özvegytől azonban – feltéve, ha azt nem szeretné – az özvegyi haszonélvezeti jogról való lemondás vagy annak megváltása nem igényelhető, valamint az özvegy özvegyi haszonélvezeti joga sem korlátozható.
Ha mégis hozzájárul az özvegy haszonélvezeti joga megváltásához, az kétféleképpen történhet:
- A haszonélvezeti jogról az özvegy egyoldalú nyilatkozatban lemondhat. Ezesetben pénzbeli megváltást nem igényelhet.
- Az özvegyi haszonélvezeti jog megszüntetéséről az érintettek megállapodást köthetnek. Ebben az esetben a felek megállapodásán múlik, hogy a haszonélvezeti jogról való lemondás ingyenesen vagy ellenérték fejében történik-e.
Hogyan kérhető a haszonélvezeti jog megváltása?
Az özvegy haszonélvezeti jogának megváltását a hagyatéki eljárás során a közjegyzőnél vagy akár a hagyatéki eljárás lezárultát követően is kérheti.
Ha az özvegy a hagyatéki eljárás során kezdeményezi özvegyi jogának megváltását, és az örökösök között az örökléssel kapcsolatban nincs jogvita, a közjegyző a hagyaték átadásával egyidőben külön végzésben határoz a megváltás kérdésében. Ha a végzéssel szemben egyik érdekelt sem fordul bírósághoz a végzés meghozatalától számított 30 napon belül, a végzés jogerőre emelkedik és végrehajtható. Ha az örökösök között jogvita alakul ki az örökséggel kapcsolatban, és az özvegy a haszonélvezeti joga megváltását kérte, akkor a közjegyző a hagyatékot özvegyi joggal terhelten ideiglenes hatállyal adja át az örökösöknek. Ezesetben az özvegy haszonélvezeti jogának megváltását bírósági úton érvényesítheti. Ha az özvegy özvegyi jogának megváltását a hagyatéki eljárást követően terjeszti elő, a megváltás kérdésében a felek egyezséget köthetnek. Ha ez nem vezet eredményre, az özvegy megváltási igényét bírósági úton érvényesítheti.
Amennyiben szakértői segítségre van szüksége a fentiekkel kapcsolatban, forduljon irodánkhoz bizalommal az iroda@tomosvarilaw.hu e-mail címen vagy foglaljon időpontot honlapunkon keresztül!