Előbb-utóbb mind munkavállalóként, mind munkáltatóként szembesülünk a munkaviszony felmondás útján történő megszüntetésének kérdésével. Mindegy, hogy munkavállalóként szeretnénk a munkaviszonyunkat felmondással megszüntetni, vagy munkáltatóként kívánjuk a munkavállalónkkal folytatott együttműködést lezárni, a felmondás egyik félnek sem egyszerű. Nem véletlen, hogy számtalan tévhit kering a témában, melyekkel már többször találkozhattunk. Melyek a leggyakoribb tévhitek? Vegyük sorra.
1. Tényleg megszüntethető indokolás nélkül a határozatlan időre szóló munkaviszony?
A határozatlan idejű munkaviszony felmondással, azonnali hatályú felmondással vagy közös megegyezéssel szüntethető meg.
A közös megegyezés tulajdonképpen egy megállapodás a felek között arról, hogy a közöttük lévő jogviszonyt mikor és hogyan kívánják megszüntetni. A munkaviszony megszüntetését ez esetben a feleknek nem kell indokolniuk. Ám a feltételekben meg kell egyezniük, tehát közös akarattal tudják a jogviszonyt megszüntetni. Ügyeljünk rá, hogy ilyen tartalmú dokumentumot csak akkor írjunk alá, ha az abban foglaltak elfogadhatók számunkra is.
A munkáltató mind a határozott, mind a határozatlan idejű munkaviszony munkáltatói felmondása esetén indokolni köteles a munkaviszony megszüntetését.
A munkavállaló ezzel szemben a felmondását csak akkor köteles megindokolni, ha határozott idejű munkaviszonya állt fenn a munkáltatóval.
Azonnali hatályú felmondás esetén a munkáltatót és a munkavállalót is indoklási kötelezettség terheli főszabály szerint. Kivétel ez alól, hogyha valamelyik fél a próbaidő alatt szünteti meg azonnali hatállyal a munkaviszonyt.
2. Próbaidő alatt is indokolni szükséges a felmondást?
Ha a próbaidő alatt bebizonyosodik, hogy nem jöttek be vagy a munkavállaló vagy a munkáltató számításai, bármelyikük azonnali hatállyal megszüntetheti a munkaviszonyt. Ehhez semmi másra nincs szükség, mint hogy egy írásbeli nyilatkozattal közöljék ennek tényét a másik féllel. Döntésük okát még csak indokolniuk sem szükséges. Arra azonban érdemes figyelni, hogy ha mégis úgy éreznék, hogy meg kell indokolniuk döntésünket – legtöbbször azért, mert szeretnék, hogy a másik fél tisztában legyen a miértekkel – indokunk valós legyen. Ellenkező esetben a munkaviszony megszüntetése könnyen jogellenessé válhat, ha a másik fél megtámadja azt bíróság előtt.
3. A táppénz alatt valóban nem lehet felmondani?
Korábban, mielőtt 2012-ben az új Munka Törvénykönyve hatályba lépett volna, valóban így volt. 2012-ben ez a szabály azonban megváltozott. Ma már a munkavállaló keresőképtelensége esetén is jogszerű a felmondás bizonyos megkötések mellett. A felmondás ugyan közölhető a keresőképtelenség ideje alatt is, a felmondási idő azonban csak később, a keresőképtelenség megszűnését követően, legfeljebb a betegszabadság lejártát követő 1 év elteltével kezdődik.
4. Valóban nem mondható fel a határozott idejű munkaviszony azonnali hatályú felmondással?
A határozott idejű munkaviszony akár azonnali hatállyal is megszüntethető, kérdés, hogy gazdasági szempontból megéri-e a munkáltatónak. Ez esetben ugyanis a munkavállaló tizenkét havi, vagy ha a határozott időből hátralévő idő egy évnél rövidebb, a hátralévő időre járó távolléti díjra jogosult.
5. Valóban bármikor visszavonható a felmondás?
A felmondás fő szabály szerint nem vonható vissza. Mivel a felmondás maga egy egyoldalú nyilatkozat, az a másik fél hozzájárulásához, elfogadásához nem kötött. Így, ha a felmondást a másik fél megkapta, az már csak akkor vonható vissza, ha ahhoz a másik fél is hozzájárul. Mint minden alól, természetesen e szabály alól is vannak kivételek. A munkáltató ugyanis írásban visszavonhatja a felmondást, ha a munkavállaló a felmondást követően tájékoztatja a munkáltatót a felmondási védelmet előidéző várandósságáról. A munkáltató ezesetben a tájékoztatástól számított 15 napon belül visszavonhatja a felmondást.
Amennyiben segítségre lenne szüksége a fentiekkel kapcsolatban vagy más munkajogi kérdése van, készséggel állunk rendelkezésére az iroda@tomosvarilaw.hu e-mail címen vagy foglaljon időpontot honlapunkon keresztül!